Twitter Instagram
1kitap1mekan

10 Karaköy’de Kahve Keyfi

DSCF8193İstanbul’un en özel butik otellerinden biri olan 10 Karaköy, sanatla iç içe dokusu, ilginç mimarisi ve ikonik balıklı havuzuyla şehrin koşuşturmacasından biraz uzaklaşmak için çok doğru bir adres.

DSCF8156

19’uncu yüzyılda hastane olarak kullanılan Büyük Balıklı Han’ın tarihi yapısı bozulmadan yenilenen binanın, mimarlığını ödüllü mimar Sinan Kafadar- METEKS Grup üstlendi. Otelin sanat danışmanlığında ise Tuğba Doğan ve Evren Basık’ın imzası yer alıyor. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bu otelde çay ve kahve içmekte ayrı keyif oluyor. Özenli sunumlar, güzel lezzetlerle birleşince buranın her köşesi ayrı bir keyif veriyor. Dilerseniz terasta leziz yemeklerinde tadına bakabilirsiniz, buranın spesiyallerinden safranlı, fıstıklı ve sade olmak üzere üç çeşitten oluşan mantısı da mutlaka denemeniz gerekenler arasında. Bir diğer spesiyali ise benim en sevdiğim kategori olan tatlılardan; ananas carpaccio. Çok hafif bir yaz tatlısı olan ananas carpaccio serin ve ferah bir tatlı arayanlar için çok doğru bir seçim. Çikolataseverlerin de dondurmalı brownieyi denemelerini mutlaka öneriyorum.

DSCF8254

DSCF8282

DSCF8281

10Karaköy’ün deneyimlemenizi sağladığı ve benim en çok ilgimi çeken aktivite ise misafirlerine sunduğu “mindfulness” boyama aktivitesi. Yaz aylarında hem zihninize hem ruhunuza iyi gelecek bir aktivite olan yetişkinler için boyama aktivitesi, arkanızda balıklı havuzun dinlendirici sesiyle bir terapiye dönüşüyor.

Bu boyama kitabında, İllüstratör Peter Arkle işbirliği ile Dünya’nın dört bir yanındaki otellerinin ikonik tasarım elementleri yer alıyor. Ödüllü iç mimar Sinan Kafadar’ın, 10 Karakoy’ün eski ismi Büyük Balıklı Han’dan ilham alarak tasarladığı, ikonik balık kabarcıklarını simgeleyen lobi aydınlatmaları boyama kitabında Istanbul için ayrılan sayfasında baş sırada geliyor. Yaz tatilinde şehir içinde kendinizi biraz rahatlatmak ve keyif yapmak isterseniz; 10 Karaköy’e uğramalısınız derim.

DSCF8221