Twitter Instagram
1kitap1mekan

Ayvalık’ta birbirinden sevimli 3 kafe

DSCF1892

Ayvalık’ın her bir ara sokağı, kendine has dokusuyla size kendine hayran bıraktıracak. Birbirinden sevimli kafelerin yer aldığı bu sokaklarda gezinip bolca fotoğraf çektiken sonra kahve molası için uğramanız gereken üç mekan:

1) Cafe Caramel: Uzun zamandır gezidiğim mekanlar içinde en çok beğendiğim kafelerin başında gelen Cafe Caramel hem antikacı hem de birbirinden lezzetli tatlıların bulunduğu bir kafe. Bit pazarı temeline kurulmuş, Eskiciler Sokağı’nda yer alan Cafe Caramel’de, hem sunumlarında hem de dekorasyonunun en küçük ayrıntısına kadar eski eşyalardan, antikalardan yararlanılmış. Mavi tonlarının hakim olduğu bu mekana adım atar atmaz, ortamın büyüsüne kapılmamak elde değil. Orman meyveli irmik tatlısı, profiterol ve mozaik pasta buranın spesiyallerinin başında geliyor. Aynı zamanda şeker hamuru pastalarıyla da ünlenen Cafe Caramel’in bir diğer özelliği de hayvansever bir mekan olması. Buraya gelmişken, kafenin sevimli köpeği Behzat ile tanışmadan dönmeyin derim.

DSCF1544

DSCF1499

 

DSCF1539

DSCF1502

2) Kvcii: Ayvalık’ın en sevilen kafelerinden biri olan Kvcii, tam bir kahve cenneti. Taş duvarları, seyahatlerden toplanmış özel objelerle süslenmiş dekorasyonu ve öne çıkan bisiklet detayıyla sizi kendine hayran bırakacak. Samimiyetin ön planda olduğu bu mekanın asıl amacı güzel kahve sunmak. Kolombiya kahveleri ağırlıklı Kvcii’de patentli kavanoz tatlılar da mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Yine buranın özel tatlarından olan İspanyol cheesecakei, mascarpone peyniri ve özel bir sosla hazırlanıyor. Kvcii’nin önünde keyifle kahvenizi içip, kitabınızı okurken sokağın gölgesinde gelip geçenleri de izleyebilirsiniz.

DSCF1693

DSCF1764

DSCF1728

DSCF1768

3) Pino Cafe: Sessiz bir Rum Mahallesi’nde yer alan Pino Cafe, sakinliğin ve huzurun adresi. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bu sevimli mekanda küçük bir kütüphane ve karşısında rahatça kitap keyfi yapabilmeniz için sevimli yastıklarla dolu bir oturma köşesi yer alıyor. Makarnalardan ekmeklere her şeyin ev yapımı olduğu bu mekan, kiş konusunda da bir hayli iddialı. Mevsimine göre değişen içeceklerden, karadut suyu, koruk suyu ve erik suyu en spesiyaller arasında yer alıyor. Tatlılardan da erikli cheesecake ve çikolatalı mus, mutlaka tatmanız gerekenlerden.

DSCF1928

DSCF1908

DSCF1843

 

 

 

 

DSCF1912