Twitter Instagram
1kitap1mekan

Beyaz Kalp

DSCF3588Kurtuluş’un en keyifli kafesi Marika, kahvenizi ve kitabınızı alıp, bir köşeye çekilip mutfaktan gelen leziz kokular eşliğinde saatlerce oturabileceğiniz bir mekan.

  

 DSCF3518    İster uzun masada çalışın, isterseniz ikili koltuklarda sohbetin keyfini çıkarın, isterseniz de masanızda lezzetli tatlıların tadına bakın… Samimiyetin ve rahatlığın ön planda olduğu Marika’nın bir diğer özelliği de Self Servis olması. Nitelikli kahveye önem verilen bu mekanda kahveler yutdışından ve en iyi kavuruculardan geliyor. Özellikle yaz aylarının en sevilen kahvesi olan cold brew ve Marika’nın en sevilenlerinden iced latte, mekanda en çok tercih edilen kahveler arasında yer alıyor. Mutfakta da oldukça hassas davranılıyor; yerel ve organik ürünler kullanılmaya dikkat edilmekle beraber, şekersiz, glutensiz ve vegan seçeneklerde suunuluyor. Daha çok mevsimin meyvesine göre yapılan günlük tatlılardan, apple pie, limonlu muffin ve mozaik pasta en çok tercih edilen tatlıların başında geliyor. Ev yapımı granolalarıyla da baya iddialı olan Marika’da açık sandviç ve salata çeşitleri de mevcut. Hafta sonları da pancake ve poşe yumurtasıyla kahvaltı konusunda da farkını ortaya koyuyor.Beş ortağın, enerji ve fikirlerini birleştirerek, mahallelerinde kaliteli ve keyifli zaman geçirmek düşüncesiyle açtıkları Marika, aynı zamanda hayvansever bir mekan olmasıyla da bence, oldukça önemli. Sürekli karşılıklı bir iletişim halinde olduğunuz bu mekanda, siz köşede kitabınızı okurken sevimli bir kedinin yanınıza gelmesi de buranın sıcak havasına ayrı bir samimiyet katıyor.

DSCF3470

“Tüm zekamızı, tüm duygularımızı, tüm tutkumuzu şimdi değilse de zamanla birbirinin eşi olacak şeyleri birbirinden ayrıştırmak için harcıyoruz, bu yüzden hp pişmanlıklarla, kaçırılmış fırsatlarla, doğrulamalarla, onaylamalarla ve yakalanmış fırsatlatla doluyuz…”

İlk kez Javier Marias’ı Beyaz Kalp ile okudum ve bir sonraki kitabını okumak için şimdiden heyecanla bekliyorum. Bir yazarın dili bu kadar mı güzel, kalbe dokunan ve akıcı olur… Günlük yaşadığımız sıradan olayları, ifade etmeye çalışıp bir türlü doğru cümleye yerleştiremediğimiz duyguları o kadar güzel anlatmış ki, her cümlenin altını çizdim diyebilirim. Bir intihar sahnesiyle başlayan roman, genç çiftin sıradan hayatını, evliliğe bakışlarını, aile sırlarını konu alıyor.

“Tüm hayat yalan gibi gelir gençken.Diğer insanlara olanlar, yoklular, felaketler, cinayetler hepsi bize çok uzaktır, sanki yoklarmış gibi. Hatta bizim başımıza gelen şeylere bile bir kez olup bittikten sonra yabancılaşırız. Tüm hayatı boyunca böyle olan insanlar vardır, sonsuza dek genç olanlar; büyük tahlisizliktir. İnsanlar anlatırlar, konuşurlar, söylerler, kelimeler bedavadır ve bazen kendiliğinden pervasızca taşarlar insandan… “

“Biz, hep gecenin önceki güne ait olduğunu düşünürüz ama saatlerde işler böyle değildir.”

DSCF3491DSCF3464DSCF3449